Aile İçinde Kaliteli Vakit Geçirmek Zor mu?Hakkında çok konuşulan ancak elde etmek için çalışılmayan bir kavram; “aile içi kaliteli vakit geçirmek”. TÜZDER olarak üretilen ve tavsiye edilen zekâ ve akıl oyunlarının tamamına yakınında aile içi kaliteli vakit geçirmeye odaklanıyoruz. Yurt dışında aktif olarak kullanılan ve kullanıldığı oyun motifleri üzerinden çocukların farklı zekâ türlerine hitap eden tangram ve benzer oyunlar, birçok problemin çözümünde de fayda sağlıyor.

Kare tangram:

Tangram oyununun farklı kaynaklarda ilk defa Çin’de oynandığı rivayet ediliyor. Oyunun Çincedeki ismi “ch’i ch’iao t’u” dur. Daha sonra İngilizceye ismi tangram olarak geçmiştir. İngilizcede bulmaca veya incik-boncuk manasına gelen tramgram kelimesin kaynağı kesin olarak bilinmemektedir”. İngilizce yazılı kaynaklarda bu kelimeyi ilk defa kullanan kişi, sonradan Harvard Üniversitesi’ne rektör olan Thomas Hill’dir. Kelime tangram olarak ilk defa 1848’de basılan Gençler için Geometrik Bulmacalar adlı kitabında kullanılmıştır.

Tangram oyununda verilen şekilleri yapabilmek için verilen yedi parçanın tamamını kullanmak gerekir. Bu yedi parça bir adet kare, farklı büyüklüklerdeki beş adet üçgen ve bir paralelkenardan oluşmaktadır. Bazı kaynaklarda bu yedi parçanın Güneş, Ay, Mars, Jüpiter, Satürn, Merkür ve Venüs’ü temsil ettiği söylenmektedir.

Üç yaşından itibaren kullanılan kare tangram birçok ilginç geometrik şeklin oluşturulabileceği yapboz tarzı bir oyundur. Sizden ilk önce kutu içinde verilen şekilleri 7 parçanın tamamını kullanarak oluşturmanız istenir.

Arkasından bu oyunu aile içinde, kardeşler arasında, sınıfta ya da yalnız oynayabilirsiniz. Kare tangram; el göz koordinasyonu, psikomotor gelişimi ve görsel hafızanın gelişmesine katkı sağlamaktadır.

T tangram:

Tangram, tahtadan yapılmış olan geometrik biçimlerdeki dört adet parçayı bir araya getirerek çeşitli formlar oluşturma esasına dayalı bir zekâ oyunudur. Kare tangramın 4 parça şeklinden geliştirilerek oluşturulan t tan-
gram dört yaşından itibaren herkesin rahatlıkla oynayabileceği bir oyun. 15 farklı seviyeden ve 100 adet problemden oluşan zeka oyunu dikkat, konsantrasyon ve odaklanma problemlerinin çözümü noktasında fayda sağlayacaktır.

T tangramin küçük yaşlarda oynanabilmesinin sebebi sorular kolaydan zora ilerlemesidir. Bu yüzden t tangramda yaş sınırı neredeyse yoktur.

Korsanlar oyunu (Hide-Seek Prates)

Farklı seviyelerde 48 problemden oluşan bu oyun 4 farklı parçayı istenen problemin çözümünde kullanma şeklinde özetlenebilir.

Bu esasa göre değerlendirildiğinde amaç 4 parçayı sadece problem kartında yer alan figürleri açıkta bırakacak şekilde oyun tahtasına yerleştirmektir. Böylece figürler parçaların altında kalacaktır.

Bu oyun beş yaşından itibaren rahatlıkla oynanabilir. Bu oyunun çocuklara kattığı değerler arasında mantık yürütme ve eleştirel düşünme sayılabilir.

Safari oyunu (Luo La Happy Adventure)

Oyun korsanlar oyununun daha küçük yaşlar için düzenlenmiş versiyonunudur. Kolaydan zora doğru giden yine 48 problem vardır. Yine dört farklı parçanın resimlerdeki hayvanların üzerine gelecek şekilde kapanması esasına göre dizayn edilmiştir. Problemin çözülmesi ile istenen şekiller ortaya çıkmaktadır.

Safari oyunu, üç yaşından itibaren oynanabilir. akıl yürütme, mantık ve görsel hafızanın geliştirilmesinde faydalıdır.